Statuetka dla Wójta Gminy Kruszyna
Szczegóły wydarzenia:
W sobotni wieczór 15 lutego Filharmonia Częstochowska wypełniła się do ostatniego miejsca. Ponad 900 osób uczestniczyło w XIX gali wyróżnień starosty częstochowskiego „Za zasługi dla powiatu”.
Na widowni zasiedli m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz województwa śląskiego, miasta Częstochowy, powiatu częstochowskiego i powiatów ościennych, włodarze gmin, goście z zaprzyjaźnionego powiatu śniatyńskiego na Ukrainie, szefowie urzędów i instytucji oraz służb mundurowych, kombatanci i laureaci „Statuetek” z lat ubiegłych oraz tegoroczni nominowani z rodzinami i przyjaciółmi.
Gala po raz pierwszy odbywała się pod hasłem „Nasi najlepsi”. Zgodnie z tymi słowami na scenie pojawili się wokaliści mieszkający w naszym regionie. Jako pierwsza zaprezentowała się laureatka XII Przeglądu Dziecięcych i Młodzieżowych Wokalistów Powiatu Częstochowskiego – Nadia Gołda (gm. Mykanów). W dalszej części publiczność mogła podziwiać talent Klaudii Ujmy (gm. Poczesna) w piosence „Nie wie nikt” oraz Jacka Miernikiewicza (gm. Mykanów), uczestnika programów „Must be the Music” i „Voice of Poland”
W imieniu władz powiatu gości powitał Starosta Częstochowski Krzysztof Smela. Jak zaznaczył: W każdej gminie znajdują się ludzie, którym trzeba podziękować. To jest potężny kapitał ludzki, jaki powiat częstochowski posiada. Ten kapitał trzeba dostrzegać. To są ludzie, organizacje i stowarzyszenia, których cały czas przybywa, dlatego myślę, że ten szacunek wszystkim się należy.
Po pokazie multimedialnym prezentującym osiągnięcia tegorocznych kandydatów do Statuetek starosta Krzysztof Smela wraz z wicestarostą Janem Miarzyńskim wręczyli wszystkim nominowanym dyplomy i wiązanki kwiatów. Zarówno widzowie, jak i nominowani z napięciem czekali na werdykt starosty mówiący o tym, w czyje ręce trafią w tym roku Statuetki. Gdy werdykt został ogłoszony przez starostę i Przewodniczącego Rady Powiatu Andrzeja Kubata, gorącymi oklaskami witano kolejno pojawiających się na scenie laureatów:
• w kategorii „Kultura i Edukacja” wręczono dwie statuetki, uhonorowano nimi-Zespół Folklorystyczny „Wrzosowianie” i Zespół Folklorystyczny Ziemi Lelowskiej,
• w kategorii „Sport i turystyka” laureatem został Ireneusz Bartkowiak, społecznik, wieloletni popularyzator turystyki jurajskiej,
• w kategorii „Samorządność i Polityka społeczna” statuetkę odebrała Jadwiga Zawadzka, Wójt Gminy Kruszyna,
• w kategorii „Przedsiębiorczość” zwyciężył – Stefan Pustelnik – Właściciel Przedsiębiorstwa Remontowo – Budowlanego „STEBUD” w Lusławicach,
• w kategorii „Inne szczególne osiągnięcia i wydarzenia” statuetką nagrodzono Walentego Mazura, animatora kultury, muzyka z Przymiłowic i dr. Andrzeja Kuśnierczyka, dokumentalistę, poetę, redaktora naczelnego kwartalnika „Korzenie”.
W imieniu nagrodzonych podziękowania za to najwyższe powiatowe wyróżnienie złożyła Jadwiga Zawadzka.
Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna, w której z towarzyszeniem Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP z Mykanowa wystąpili: Karolina Sambor-Kobiałka (sopran liryczny) laureatka wielu konkursów, m.in., Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Neapolu, Operowego Konkursu Wokalnego w Bolonii, Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Kijowie, na co dzień współpracująca z krakowskim zespołem Cracow Singers i Zespołem Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” oraz Michał Szczepan (tenor) – członek zespołu Camerata Silesia i Zespołu Wokalnego 6na6, który jest jednym z nielicznych w Polsce specjalizujących się w oryginalnych opracowaniach wokalnych standardów muzyki pop. Na scenie w duecie z K. Sambor-Kobiałką zaprezentowała się również Natalia Zielonka w piosence „Tell him” oraz grupa taneczna „Presto” z Mykanowa.