Narodowe Czytanie
Nieco w innej formule niż dotychczas zakończyło się w Kruszynie Narodowe Czytanie. Organizatorzy akcji: wójt gminy – Jadwiga Zawadzka, Gminna Biblioteka Publiczna oraz Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie – zdecydowali, że czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego odbędzie się na wolnym powietrzu, z wykorzystaniem scenografii i rekwizytów charakterystycznych dla epoki, w której akcja powieści się toczyła.
Nowa forma została przyjęta przez uczestników uroczystości z zadowoleniem, czego dowodziły między innymi wpisy do wyłożonej kroniki, zawierającej wzmianki o najważniejszych wydarzeniach mających miejsce na terenie gminy.
Kilkunastu aktorów wywodzących się z różnych grup społecznych, zawodowych i wiekowych z pełnym zaangażowaniem i wyczuciem sytuacji wcieliło się w bohaterów dzieła Żeromskiego. Tegoroczne czytanie było więc po części recytacją, a po części przybrało nieco formę teatralną. Do deklamacji wybrano fragmenty charakterystyczne nie tylko dla tematyki „Przedwiośnia” – ostatniej powieści autora – ale również takie, które odzwierciedlały dążenia i pragnienia narodu polskiego, marzącego o wolności i dobrobycie ekonomicznym.
Przed rozpoczęciem czytania uczestnikom uroczystości przypięto biało-czerwone wstążeczki, które miały nawiązywać do patriotycznej wymowy akcji. Miłą niespodzianką dla słuchaczy okazały się także wręczane egzemplarze powieści specjalnie wydanej na okoliczność setnej rocznicy uzyskania niepodległości przez Polskę. Książki zawierały okolicznościową pieczęć otrzymaną z Kancelarii Prezydenta RP i opatrzone były podpisem wójt gminy, Jadwigi Zawadzkiej.
Akcentem kończącym Narodowe Czytanie był poczęstunek, przy którym uczestnicy prowadzili liczne rozmowy. Mieszkańcy gminny dopisali, jak i również pogoda, która na czas inscenizacji oszczędziła swych kaprysów.