Dzień Kobiet 2020
Ósmego marca tradycyjnie obchodzony jest Dzień Kobiet. Historia tego święta jest bardzo odległa. Po raz pierwszy Dzień Kobiet obchodzono w kraju najczystszego kapitalizmu, Stanach Zjednoczonych. Amerykanki zaczęły świętować przed pierwszą wojną światową, w 1909 roku. Dwa lata później zwyczaj przywędrował do Europy, najpierw do Austrii i Danii, potem do Niemiec i Szwajcarii.
Datę 8 marca przyjęto w 1922 r. ma pamiątkę fali marcowych strajków kobiecych w Petersburgu w 1917 r.
W Polsce święto kobiet zostało zauważone dopiero po II wojnie, pasowało do socjalistycznej propagandy. W zakładach pracy były życzenia i prezenty – rajstopy, mydełko albo kawa . Centralne obchody święta kobiet zniknęły w 1993 roku, kiedy definitywnie zniosła je premier Hanna Suchocka. Dziś 8 marca wraca do łask. Na przestrzeni lat zmienia się rola kobiet. Obecnie kobiety realizują się doskonale w zupełnie męskich zawodach np. w policji, wojsku. Kobiety korzystają z wywalczonego równouprawnienia. Szkoda tylko, że statystyki wciąż są bezlitosne i potwierdzają niższe zarobki kobiet niż mężczyzn na tych samych stanowiskach pracy, że piastują mniej stanowisk kierowniczych. Kobiety wciąż jednak są niezastąpione w roli matki, gospodyni, babci słowem istot emanujących ciepłem, miłością i dobrocią.
Reasumując „świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów”.
Z okazji zbliżającego się Święta Kobiet Wójt Gminy Kruszyna zaprosiła mieszkanki gminy na wyjątkowy koncert będący wielobarwnym bukietem ponadczasowych standardów muzyki operetkowej, rozrywkowej i filmowej. W niedzielny wieczór 1 marca 2020 r sala Szkoły Podstawowej w Kruszynie wypełniła się w większości przedstawicielkami płci pięknej w różnym wieku gotowych na delektowanie się muzyką.
Oczywiście nie mogło zabraknąć życzeń. Ciepłe słowa do Pań skierowała Wójt Gminy Kruszyna Jadwiga Zawadzka. Młodzi mężczyźni – uczniowie Szkoły w Kruszynie z gracją wręczali symboliczne tulipany.
Liryczne a jednocześnie znane utwory muzyczne wykonali artyści sceny polskiej : Agnieszka Bielanik – Witomska, Olivia Ohl-Szulik, Ireneusz Miczka, Klaudiusz Jania, Krzysztof Świtała. Zaśpiewali między innymi: Oczi cziornyje, Halleluja z repertuaru Leonarda Cohena, New York Franka Sinatry, Niech żyje bal Maryli Rodowicz, List do matki niezapomnianej Violetty Villas a także wiązankę operetkowo -musicalową. Niezwykle ciepło została przyjęta aktorka teatralna i filmowa (znana z serialu Klan) Barbara Bursztynowicz, która recytowała znane utwory literackie.
Koncert zakończył się dwoma bisami i owacjami na stojąco, co niewątpliwie świadczy o jego kunszcie i oryginalności
Wszystkim przedstawicielkom płci pięknej
składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia,
pomyślności i samych pięknych dni w życiu.
Życzymy by uśmiech rozpromieniał Wasze twarze
i byście zawsze czuły się doceniane.